Įtraukianti kamerinė muzika vienuoliktame „Avanti“ festivalyje

Pasinerti į kamerinę muziką tarptautiniame festivalyje „Avanti“ jau spalio 20 – 27 dienomis Kaune kviečia Vytauto Didžiojo Universitetas. Šventiniuose koncertuose pasirodys Marija Pranskutė, Džeraldas Bidva, Kauno fortepijoninis trio, jaunieji atlikėjai bei VDU kamerinis orkestras, diriguojamas maestro Vytauto Lukočiaus.

Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras atveria jau vienuoliktąjį sezoną, kuris ypatingas ne tik šventine tarptautinio festivalio „Avanti“ programa, tačiau ir žymi Lietuvos universiteto šimtmetį. Šis orkestras – vienintelis tokio pobūdžio kolektyvas Kaune. „Orkestras kaip ir festivalis auga drauge. Kiekvienais metais atrandame ir pristatome profesionalius atlikėjus ir kolektyvus bei aktyviai kuriame. Festivalis gimė turint mintį, jog nenorime groti vien to, ko iš mūsų prašo užsakovai. O vienintelis būdas groti tai, ką norime patys, – tai rengti savo festivalį. Taip ir gimė idėja kartą per metus suorganizuoti koncertų ciklą. Tai pat, tai proga plėtoti ryšius – ieškoti naujų kompozitorių, užsakyti naujų kūrinių, pasikviesti įvairių atlikėjų“, – mintimis dalijasi orkestro vadovė Rita Bieliauskaitė, antrindama, jog tai ne tik vienuoliktasis orkestro sezonas, tačiau ir vienuoliktasis festivalis „Avanti“. Organizatorių tikslas – pristatyti kamerinę muziką Kaune, o šventinio festivalio koncertai – nemokami.

Festivalį atidarys vienos geriausių Lietuvos smuikininkės Marijos Pranskutės pasirodymas su orkestru. Šį titulą atlikėja pelnė 2021 metais, VI-ajame tarptautiniame J. Heifetz smuikininkų konkurse. Jos griežiamas solo jau skambėjo su pagrindiniais Lietuvos orkestrais bei įvairių kamerinių ansamblių sudėtyje, kartu su Aleksey Igudesman, Nigel Kennedy, David Nebel, Mari Samuelsen, Vytautu Sondeckiu ir kitais. Ovacijos griaudėjo Prancūzijoje, Portugalijoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Austrijoje, Pietų Amerikoje ir Kinijoje. O smuikininkės iniciatyva susibūręs fortepijoninis trio Meta laimėjo XVIII tarptautiniame Lietuvos kompozitorių kamerinės muzikos atlikimo konkurse Vilniuje bei sulaukė klausytojų simpatijų įvairiuose tarptautiniuose konkursuose.

Programa įsibėgės su Kauno fortepijoniniu trio: Lina Krėptaite (fortepijonas), Indre Andruškevičiūte (smuikas), Asta Krištaponiene (violančelė). 2011 m. susikūręs Kauno fortepijoninis trio per savo gyvavimo metus surengė virš 200 koncertų, pelnė publikos simpatijas ne tik Kaune, tačiau ir laimėjo Grand prix bei specialųjį prizą Italijoje, tarptautiniame „Le Camenae d’oro“ konkurse 2019 metais, apdovanotas Lietuvoje, Lenkijoje. O Nyderlandų dienraštis „Leeuwarder Courant“ muzikantes pristatė kaip puikų kartu kalbantį trio, kuriame puikios muzikinės detalės bei aukšta garsinio balanso kokybė.

Koncertinėje programoje „Šalom muzika“ įtrauks jaunieji talentai. Čia pasirodys VDU Muzikos akademijos profesorių Sabinos Martinaitytės ir Audronės Eitmanavičiūtės studentai. Skambės litvakų, žydų ir lietuvių kompozitorių darbai.

Tarptautinio kamerinės muzikos festivalio „Avanti“ uždarymo puošmena – virtuozo, smuikininko Džeraldo Bidvos ir dirigento Vytauto Lukočiaus drauge su VDU kameriniu orkestru atliekama programa. Džeraldas Bidva turi subtilų koloritą ir yra daugiafunkcionalus: „jis vienu metu geba ne tik soluoti, tačiau ir vesti orkestrą bei girdėti ansamblį. Tai puikus koncertmeisteris, su kuriuo orkestras jaučia vienas kito petį ir alsavimą“. D. Bidva jau ne vieną dešimtmetį lyderiauja orkestrui Kremerata Baltica bei Lietuvos kameriniam orkestrui. Jis įrašė daugiau kaip 20 kompaktinių plokštelių, sulaukusių įvertinimo visame pasaulyje. Orkestrinėje veikloje sugrojo begalę pasirodymų garsiausiose pasaulio salėse bei festivaliuose. O kaip solistą ir lyderį jį kviečia pasirodyti kameriniuose ansambliuose, prestižiniuose festivaliuose Zalcburge, Lokenhauze (Austrija), Gštade ir „Les muséiques“ Bazelyje (Šveicarija), Risoro kamerinės muzikos festivalyje (Norvegija), Kronberge (Vokietija) bei daugelyje kitų.

Tarptautiniam kamerinės muzikos festivaliui „Avanti“ pasibaigus, VDU kamerinis orkestras kvies į koncertus Kauno valstybinėje filharmonijoje su Jaunaisiais fortepijono lyderiais bei chorinės muzikos šventę Kretingoje. O gruodžio mėnesį laukia turas su Merūnu Vitulskiu, kuris aplankys net dešimt Lietuvos miestų. Naujuosius metus tradiciškai orkestras pasitinka programa „Vienos operečių perlai“. Vasarį drauge su choru „Adoramus“ laukia koncertų ciklas skirtas Ukrainai – „Suteik ramybę mūsų laikams“, Vilniuje, Kaune ir Rygoje.