Išsiilgusiems romantikos, aistros ir grožio – unikalus muzikantų susitikimas
Orams vis ryškiau skelbiant pavasarį, balandžio 3-iąją VDU kamerinis orkestras kviečia į “Pavasarinius klasikos dialogus”. Kauno valstybinėje filharmonijoje muzikiniam pokalbiui organizatoriai pakvietė unikalų, neseniai susibūrusį duetą – DUO SIMAŠKA & SALIJUS. Astoro Piazzollos, Ihorio Shamo, Nino Rotos, Mikolajaus Majkusiako muziką drauge su VDU kameriniu orkestru atliks Lietuvoje ir užsienyje pažįstami bei įvertinti smuikininkė Dalia Simaška bei akordeonistas Laimonas Salijus.
Artėjant koncertui, su jais kalbamės apie džiaugsmą sutikti kūrybinius partnerius, unikalų instrumentų duetą bei muzikos galią neramiais laikais.
Laimonai, ne kartą esate grojęs su VDU kameriniu orkestru. Kas jus įkvepia bendradarbiauti?
Laimonas Salijus. Visada žaviuosi VDU kamerinio orkestro energija, profesionalumu bei muzikiniu lankstumu. Ne veltui tai iki šiol yra vienintelis kamerinis orkestras Kaune – jo vadovai ir muzikantai nuolat kupini unikalių idėjų ir drąsių sprendimų, o tai būdinga ne kiekvienam kolektyvui. Juolab – klasikinės muzikos komandoms. Tačiau VDU kamerinis orkestras kaip reta puikiai išlaiko pagarbą bei dėmesį klasikinei muzikai, ir drauge nepaliaujamai investuoja į eksperimentus, skirtingų žanrų dermes, įvairių sričių menininkų bendradarbiavimą. Man pačiam nuolat smalsu, į kokį projektą orkestras pakvies mane prisijungti.
Kiekvieną kartą koncertuodamas su šiuo kolektyvu jaučiu didžiulį malonumą. Prie to neabejotinai prisideda ir nuostabus orkestro dirigentas Vytautas Lukočius bei iniciatyvoms atvira vadovė, orkestre taip pat grojanti Rita Bieliauskaitė.
Dalia, o ką jūs norėtumėte pasakyti apie Laimoną-scenos partnerį? Lietuvoje daug puikių muzikantų, tad smalsu, kas patraukia asmenybes pradėti komandinę karjerą.
Dalia Simaška. Neseniai Facebook paskyra man priminė pirmą kartu su Laimonu darytą nuotrauką. Nusifotografavome po mano koncerto su NIKO ir aš visiškai nepamenu šio momento! Nuostabu ir netikėta, kad po tokio susidūrimo praėjus devyneriems metams, kartu grojame scenoje.
Per visą tą laiką ne kartą girdėjau Laimoną grojantį koncertuose ir visuomet žavėjausi jo išraiška, originaliu bei kūrybišku muzikiniu mąstymu, gebėjimu sutelkti publiką ir, žinoma, meistrišku instrumento valdymu!
Ilgametė patirtis grojant soliniuose bei ansamblių koncertuose padėjo suprasti, kokia didelė sėkmė yra sutikti gerą muzikinį partnerį – žmogų, su kuriuo gali jaustis laisvai, suprasti vienas kitą be žodžių ir nevaržomai kurti muzikos magiją. Mums pasisekė! Atradome ypatingą bendrystę scenoje, dėl kurios kiekvienas mūsų koncertas tampa įdomiu bei džiaugsmingu muzikiniu nuotykiu.
Abu esate aukšto lygio atlikėjai, tarptautinių konkursų laureatai. Esate groję skirtingose sudėtyse, su įvairiausiais kolektyvais. Kuo jums patiems patraukli būtent smuiko ir akordeono dermė?
L. S. Toks tandemas yra retas ir originalus, jame gausu dar neišbandytų galimybių. Įprasčiau šį duetą girdėti atliekant tango muziką, tačiau jam dedikuota ir daug gerai žinomų modernių, taip pat – dar neišpopuliarėjusių kūrinių, kuriuos nekantraujame pristatyti Lietuvos publikai.
D. S. Be to, šiuo metu ruošiame kelias, būtent mums skirtas, lietuvių ir užsienio šalių kompozitorių aranžuotes. Klausytojai džiaugsis, išgirdę naują seniai žinomų kūrinių skambesį.
Kaip jaučiatės lietuviškoje muzikos rinkoje? Laikote save integralia jos dalimi ar veikiau matote savo meninius pasirinkimus kaip unikalius ir reikalingus klausytojų pasiruošimo?
D. S. Lietuva yra be galo atvira kultūrai ir menui. Būdama muzikante didžiuojuosi, kad mūsų valstybė turi tokį gausų būrį kolektyvų, ansamblių, festivalių, renginių… Be to, Lietuvos klausytojai yra atviri ir smalsūs naujovėms, tad tai puiki vieta kurti ir muzikuoti.
L. S. Muzika yra universali kalba. Ne kartą esu įsitikinęs, kad geras kūrinys gali panašiai paveikti ir gerai pasiruošusią publiką, ir profesionaliai muzika nesidominčius žmones. Svarbiausia, kad būtų klausomasi atvirai.
Kelis pastaruosius metus Europa patiria išbandymus, kokių seniai nebesitikėjo patirti. Kylant pavojui sveikatai ar saugumui, menininkai aktyviau nei anksčiau svarsto, kam tokiais laikais reikalinga kūryba. Galbūt esate radę savo atsakymus?
D. S. Tokiais laikais muzika ir menas yra svarbesni ir reikšmingesni nei bet kada anksčiau. Menas skatina žmogų gręžtis į savo vidų, padeda rasti ramybę, pilnatvę, pasikrauti emociškai. O kada tai daryti prasmingiau, nei dabar?
Ar muzika padeda nusiraminti, galbūt užsimiršti?
L. S. Be jokios abejonės – taip. Muzika turi ypatingą galią – ji gali nuraminti, įkvėpti, padėti atsiriboti nuo kasdienybės rūpesčių. Nesvarbu, ar tai klasikinė muzika ar tiesiog mėgstama daina – ji visada sugeba perkelti į kitą būseną, leidžia bent trumpam pamiršti pasaulio triukšmą ir susitelkti į tai, kas asmeniškai svarbu.
D. S. Kaip ir bet kuris menas, muzika panardina į savo gelmes. Nuo mažens atsimenu save einančią Lietuvos kaimo pievomis ir niūniuojančią anksčiau girdėtas melodijas. Tuo metu laikas sustodavo taip pat, kaip ir dabar, jau profesionaliai grojant koncertų salėse.
Ar matote savo, kaip ne vien Lietuvoje grojančių muzikantų, galią prisidėti palaikant taiką ir šviesą?
L. S. Žinoma. Kaskart koncertuodamas matau, kaip žmonės išeina iš koncertų salės šviesesni, pailsėję ir pasikrovę teigiamų emocijų. Tai vienas didžiausių atlikėjo darbo įvertinimų ir bene maloniausia patirtis baigus groti koncertą.
Kokioms patirtims pakviesite žiūrovus balandžio 3-iąją, koncerte „Pavasariniai klasikos dialogai“?
L. S. Publiką kviesime atsipalaiduoti, pamiršti kasdienius rūpesčius ir pasiklausyti įkvepiančios muzikos.
D. S. Kauno Filharmonijoje pažadame kontrastingą, gyvybingą, aistringą, bet visų svarbiausia – taikų vakarą!
Parengė Aušra Kaminskaitė