Unikalus aštuntasis „Avanti“ – Lietuvos kamerinių orkestrų festivalis

Balandžio 10-18dienomis Kaune aštuntą kartą rengiamas tarptautinis kamerinės muzikos festivalis „Avanti“. Šįmet festivalis ypatingas ir unikalus visos šalies kontekste – miestams ginčijantis ar traukiant vieniems kitus per dantį dėl politinių, ekonominių, edukacinių, sporto klausimų, Vytauto Didžiojo universiteto kamerinis orkestras pirmą kartą Lietuvoje sukvietė į Kauną didžiųjų miestų kamerinius orkestrus, siūlydamas suvienyti jėgas tam pačiam festivaliui. Miesto gyventojai ir svečiai pirmieji Lietuvoje turės progą per vieną savaitę išgirsti profesionalius Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos kamerinius orkestrus.

Balandžio 10dieną klausytojai kviečiami į nemokamą festivalio atidarymo koncertą. VDU Didžiojoje auloje VDU kamerinis orkestras, vienintelis profesionalus kamerinis orkestras Kaune, diriguojamas Karolio Variakojo, minės 150-ąsias Juozo Naujalio gimimo metines ir 75-ąjį Giedriaus Kuprevičiaus jubiliejų. Šiomis progomis skambės abiejų žymiųjų Lietuvos kompozitorių kūriniai, kurių solo partijas atliks eilė puikių Lietuvos muzikantų ir dainininkų, greta kurių stos ir baritonas iš Kinijos Bingnan Xu.

Balandžio 11 dieną festivalis kviečia į VDU Didžiąją salę, kurią užpildys progresyvioji klasikinė muzika, lydima minimalistinių vizualinių scenos efektų. Tai jauno ir jau didelio populiarumo sulaukusio dirigento ir kompozitoriaus Gedimino Gelgoto įkurto ir vadovaujamo Naujų idėjų kamerinio orkestro (NIKO) koncertas, kuriame skambės Maxo Richterio, Antonio Vivaldi, Aleksejaus Igudesmano, Johanno Sebastiano Bacho ir paties G. Gelgoto kūriniai. Jaunų muzikantų orkestras jau tryliktąjį sezoną garsėja šiuolaikinių kompozitorių muzikos ir įspūdingų klasikos šedevrų transkripcijų atlikimu. Jų koncertas „Avanti” festivalyje – tai proga pradžiuginti įvairių kartų atstovus, nes atlikdami klasiką moderniai NIKO gerbia originalius kūrinius ir drauge savo energija patraukia jaunus klausytojus, ilgą laiką skeptiškai žiūrėjusius į jiems „sunkiai suprantamą ir nuobodžią“ muziką.

Balandžio 13 ir 17dienomis festivalis kviečia į dar du nemokamus koncertus. Pirmasis pažymės festivalio vidurį – drauge su solistu ir orkestro vadovu violončelininku Mindaugu Bačkumi koncertuos Klaipėdos kamerinis orkestras. Tai dar vienas lietuvių kompozitorių (E. Balsio, V. Čepinskio, N. Sinkevičiūtės, F. Latėno) muzikai skirtas vakaras, kuriame taip pat skambės žymaus lenkų kompozitoriaus Voiceko Kilaro styginių orkestrui skirtas kūrinys „Orawa“. O festivaliui artėjant link pabaigos, Kaune apsilankys dar vienas kolektyvas iš Vilniaus – Modesto Barkausko diriguojamas Šv. Kristoforo kamerinis orkestras. Klausyti koncerto kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami Šv. Apaštalų Petro ir Povilo arkikatedroje bazilikoje netradiciniu laiku – trečiadienį (balandžio 17 d.) 16:30 valandą. Laikas netikėtas, tad tokia ir programa – orkestras drauge su choru „Vilnius“ atliks monumentalų Jameso MacMillano kūrinį – Kantatą „Septyni paskutiniai žodžiai nuo kryžiaus“, kurios tekstai yra originalios ištraukos iš keturių Šventojo Rašto evangelijų ir giedami anglų bei lotynų kalbomis. Taip pat bus atliekamas kompozitorės Ramintos Šerkšnytės ,,De Profundis“ kameriniam orkestrui.

Balandžio 18 dieną festivalį uždarys dar vienas ypatingas koncertas VDU Didžiojoje salėje – VDU kamerinis orkestras pasirodys drauge su pianistu ir dirigentu Vytautu Lukočiumi ir Baltijos gitarų kvartetu. Šis kolektyvas vertinamas vietinių klasikinės muzikos gerbėjų, be to, užsienyje drąsiai pristatomas kaip lyderiaujantis gitarų ansamblis Baltijos šalyse. Koncerto metu bus atliekamas vieno iš kvarteto narių – Chris Ruebens – kūrinys ,,Paprasto žmogaus istorijos“ gitarų kvartetui ir kameriniam orkestrui, kuris „Avanti“ metu Kaune skambės pirmą kartą. Koncerto metu taip pat skambės A. Schnittke Koncertas fortepijonui ir kameriniam orkestrui bei G. Bacewicz Koncertas styginių orkestrui.

Festivalio vadovė Rita Bieliauskaitė teigia, kad „šių metų festivalis yra svarbi šventė visai Lietuvai, todėl neabejoju, kad prie kauniečių publikos prisijungs iš kitų miestų atvykę žmonės – pavasario vidurys yra tinkamiausias metas atvykti į Lietuvos centrą ir pasidžiaugti nuostabia kamerine muzika, kuriama visuose didžiuosiuose miestuose. Šių metų festivalio „Avanti“programa ir jos idėja – nepaprastai unikalios.“